РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тестенини во сос од зеленчук

Здрав и вкусен оброк за малечки постари од 10 месеци. Со овој рецепт добивате “три во едно“ – зеленчук, јаглехидрати и месо (протеини).

Потребно:

 • Една црвена блага пиперка
 • Два моркова
 • Две помали тиквички
 • Една помала главица кромид
 • Две чешниња лук
 • Една лажица маслиново масло
 • Половина лажичка морска сол
 • Две супени лажици пире од домати
 • Три сомелени домати
 • Половина шолја вода
 • Еден ловоров лист
 • Половина лажичка ситно сечкан магдонос
 • Рендан пармезан

Подготовка: Кромидот и лукот исечкајте го ситно или изблендирајте ги до состојба на каша. Додадете ги при блендирањето и морковот, тиквичката и пиперката и се заедно сомелете. Во тенџере загрејте го маслиновото масло, па во него динствувајте ја зеленчуковата мешавина околу 5 минути. Додадете го ловоровиот лист и магдоносот и солта. Додадете го пирето од домати, водата и мелените свежи домати и се добро промешајте. Варете 20 минути. Со овој сос прелијте ја сварената тестенина што ја сака вашето дете и послужете му ја со динствувано пилешко месо.