РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тестенини за бебе

Овој рецепт со интегрални тестенини, на бебето кое има наполнето десет месеци ќе му обезбеди вкусен ручек или вечера, кој освен што ќе го држи сито, има позитивно влијание и на дигестивниот систем.

Потребно: 

  • Еден морков
  • 30гр путер
  • Три зрели домати, исчистени од семки и лушпи
  • 50гр рендано сирење
  • Три лажици интегрални тестенини

Подготовка: Варете го морковот 15 минути на пареа, односно додека не омекне. Загрејте го путерот во друго тенџере, додадете ги исечканите домати и на тивок оган пржете додека не се направи густ сос. Тргнете го од шпорет, потоа додадете го сирењето и мешајте додека не се стопи. Сварете ги тестенините, исцедете ги. Изблендирајте го морокот и сосот од домати со сирењето со три лажици од течноста во која се вареле морковите. Овој сос промешајте го со ситно исечканите тестенини.