РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Уштипци од тиквичка 8+

Ова е рецепт за подготовка на тиквички на поинаков начин, со кои како прилог може да му додадете на бебето и месо по ваш избор, но и некое пире подготвено од компир или друг зеленчук.

Потребно:

  • 3 тиквици
  • 3 јајца
  • 6 лажици бражно
  • ½ прашок за печиво

Подготовка: Тиквичките прво се лупат, а потоа се рендаат и насолуваат малки, па се оставаат да отстојат во фрижидер 30 минути, за да пуштат вода. По тоа време, низ газа или со раце се цеди вишокот вода. Тиквичките потоа се мешаат со јајцата, брашното и прашокот за печиво. Со лажица се ставаат да се пржат на грил тава или тефлонско тавче, кое не бара користење на многу масло за пржење. Се пржат додека не заруменат. Најдобар избор како прилог е пире од компири.