РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Витамински ручек +7м.

Витаминска комбинација за ручек за бебе кое има наполнето седум месеци.

Потребно:

  • 1 тиквица (средна големина)
  • 4-5 листови кељ
  • 1/2 компир
  • 1/2 морков

Подготовка: Измијте ги и изрендајте ги тиквицата и морковот. Ставете ги во сад да се динствуваат. По желба може да додадете и неколку капки масло. За 5-6 минути, додадете го ситно исечканиот компир. Оставете се заедно да тивок оган да се вари 15 минути. Потоа додадете го ситно исечканиот кељ, кој преходно сте го исчистиле од белите рачки и убаво сте го измиле. Варете не повеќе од 10 минути. Исцедете го зеленчукот и блендирајте додека не добиете кашичка со саканата густина.