РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечена брокула со кашкавал

За подготовка на ова јадее не ви се потребни посебни готвачки вештини. Се што треба да направите е да ги измешате состојките и да испечете.

Потребно:

  • 600гр замрзната брокула
  • 200гр шери домати
  • Млад кромид
  • 3 јајца
  • 1 лажичка црвен пипер
  • 1 лажичка лук во прав
  • 300мл павлака за готвење
  • 200гр кашкавал

Подготовка: Брокулата ставете ја во тенџере и покријте ја со вода. Потоа варете додека не зоврие, па оставете уште 5 минути. Процедете ја, па ставете ја брокулата во сад подмачкан со масло. Одозгора наредете ги шери доматите кои сте ги преполовиле, како и исечканиот млад кромид. Изматете ги јајцата, додадете сол, лукот во прав, црвениот пипер, па на крајот и павлаката за готвење. Убаво соединете, па прелијте врз зеленчукот. На крај ставете го изренданиот кашкавал. Се пече на 180°C околу 35-40 минути. Добар апетит!