РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здрави бомбици за бебиња и целото семејство

Како што советува Светската здравствена организација, бомбиците подготвени од овој рецепт може веќе од шестиот месец да му ги понудите и на своето бебе. Секако, имајќи предвид дека сите состојки веќе се воведени во бебешката исхрана и и е испочитувано правилото на четиридневно чекање за евентуална реакција на некоја од нив.

Потребно:

  • 5 лажици растопено кокосово масло
  • 10 свежи урми
  • Половина шолја бадеми (може и лешници, ореви или микс)

Подготовка: Бадемите ставете ги во блендер и иситнете ги. Додадете ги останатите состојки и уште малку миксирајте додека не добиете компактна смеса. Направете бомбици и валкајте ги во кокос или какао. Оставете ги бомбиците да се стегнат во фрижидер околу еден час. Во подготовката може да ги вклучите и децата.