дома тагови долг ковид

Ознака: долг ковид

Симптомите на делта сојот се појавуваат вака: Во кој момент треба да побарате итна...

Важно е да знаете како изгледаат симптомите на Ковид-19 во рана фаза, за да можете да се тестирате, изолирате, да се јавите кај вашиот лекар за совет или да побарате итна...

Имате главоболки, хронично сте уморни, не може да се концентрирате: СИГУРНИ ЗНАЦИ дека веќе...

За коронавирусот често се дискутира во стилот црно-бело: или ја добивате болеста или не, или се разболувате или не, или оздравувате или заминувате. Но, постои и средина во сето тоа: околу...

Четири групи на луѓе имаат поголема веројатност да добијат долг Ковид

И со зголемувањето на бројот на вакцинирани лица, некои проблеми се уште остануваат нерешени. Еден од тие проблеми е долгиот Ковид, кој погодува еден од пет луѓе кои прележале Ковид-19. Долгиот Ковид...

Коронавирус: Дали децата се изложени на ризик од долг Ковид? Еве што открива новото...

Коронавирусот не прави разлика помеѓу луѓето. И возрасните и децата се подложни на вирусот. Освен симптомите на Ковид-19, луѓето исто така пријавуваат и долгорочни компликации кои им го нарушуваат секојдневното функционирање. Од...

Уште една добра причина да се вакцинирате: Целосната вакцинација против Ковид-19 ја намалува можноста...

Истражувањето на британскиот Кралски колеџ во Лондон покажа дека целосната вакцинација не само што го намалува ризикот од инфекција со коронавирус, туку и ја намалува можноста инфекцијата да се развие во...

Едно од седум деца страдаат од долг Ковид, покажува досега најголемата англиска студија за...

Дури 1 од 7 деца може да имаат симптоми поврзани со коронавирусот неколку месеци откако биле позитивни на тестот за Ковид-19, рекоа во средата авторите на англиската студија за долг Ковид...

Дали целосно вакцинирани лица можат да развијат долг Ковид по пробивна инфекција?

Иако случаите на инфекција кај вакцинираните луѓе се можни и неизбежни, малку е веројатно дека ќе завршат со хоспитализација или смрт. Но, едно прашање се уште останува неодговорено: Дали можат целосно...

Оние кои прележале Ковид-19 може да имаат значително намалена интелигенција, открива голема студија

Луѓето кои прележале Ковид-19 може да имаат значително намалена интелигенција, според новото истражување објавено во списанието „EclinicalMedicine“. Се работи за уште еден симптом на долга форма на Ковид кој влијае на телото...

Повеќе од пет симптоми во првата недела на инфекција со SARS-CoV-2 носат зголемен ризик...

Новиот извештај покажува дека луѓето кои имаат повеќе од пет симптоми во текот на првата недела од инфекцијата со вирусот SARS-CoV-2, имаат зголемен ризик од развој на долг Ковид. Возраста, полот,...

Проблеми со концентрација, замор, намалена способност за вежбање – овие симптоми на Ковид може...

Германските истражувачи спроведоа студија објавена во часописот „Clinical Infectious Diseases“, а резултатите од нивното истражување покажаа дека 77,1 процент од пациентите со Ковид имале симптоми на болеста дури една година откако...

Најнови вести

РАЗМИСЛУВАТЕ ЗА ТЕСТИРАЊЕ НА АНТИТЕЛА? Еве зошто стручњаците предупредуваат да бидете внимателни

Медицинската струка сепак советува на претпазливост бидејќи овие тестови на антитела често се користат за лицето да одлучи дали треба или не да се...

НИКОЈ НЕ ЈА ПОСАКУВА СРЕДБАТА СО КОВИД-19: Експертите советуваат како да ја избегнете заразата...

Новата варијанта на вирусот – омикрон претставува закана, па и понатаму е важно да ги преземете сите можни мерки за да се заштитите од...

70 проценти од пациентите инфицирани со омикрон немаат проблеми со дишењето

Стравувајќи од брзината со која се шири новата варијанта на коронавирус, надеж будат податоците од јужноафриканската престолнина Преторија, кои покажуваат дека 70 отсто од...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко со моцарела и спанаќ

Потребно: 4 парчиња пилешки стек 400гр моцарела 300гр спанаќ 2 чешниња лук 200гр печурки 200мл павлака за готвење Подготовка: Секое парче пилешки стек засечете го...

КАКО ДА ГО ОБЛЕЧЕТЕ БЕБЕТО ВО ЗИМА, А ДА НЕ НАСТИНЕ: Ако користите автомобил,...

Како доаѓа зимата, а надвор станува се постудено, потребно е и децата доволно да се затоплат за да може да престојуваат надвор. Малите деца...

КАЈ ДЕЦАТА ЗАРАЗЕНИ СО ОМИКРОН ВАРИЈАНТАТА СЕ ЈАВУВА ЕДЕН НЕОБИЧЕН СИМПТОМ: Никогаш не би...

Родителите треба да бидат свесни за “необичен осип“ кој е поврзан со случаевите на новиот сој омикрон КОВИД кај децата, вели лекарот по општа...

М-р Марина Крстиќ: Перфекционизмот кај надарените во комбинација со емоционалниот интензитет, води многу надарени...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор и рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани   СОЦИО-ЕМОЦИОНАЛНИ ПРОБЛЕМИ КАЈ НАДАРЕНИТЕ И ТАЛЕНТИРАНИТЕ Социо-емоционалниот развој трае во текот на целиот живот...

ВАШИОТ ТИНЕЈЏЕР ПОСТОЈАНО СЕ ЖАЛИ НА ГЛАВОБОЛКА? Кога се работи само за дехидрираност, а...

Главоболките, за жал, се составен дел од животот поради чие појавување ретко се загрижуваме. Сепак, понекогаш може да предупредуваат и на сериозни проблеми. “Причините може...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашни бисквити во празнично руво

Потребно: 100 мл маслиново масло 200 гр пченкарно или брашно од елда Една банана Половина јаболка Подготовка:  Јаболката и бананата иситнете до форма на каша,...

КАКО ЈАПОНЦИТЕ ГИ УЧАТ ДЕЦАТА ЗДРАВО ДА СЕ ХРАНАТ: Тие откриваат 5 совети и...

Веројатно сте слушнале дека децата во Јапонија се многу добри и воспитани. Начините на воспитување и учење на детето на вистински вредности и убаво...

ШЕСТ КЛУЧНИ СОВЕТИ: Како можете да ја избегнете болеста КОВИД-19?

Новата варијанта на вирусот – омикрон, претставува закана, па и понатаму е важно да се преземат сите можни мерки за да се заштитиме. Еве...

Омикрон може да го скрати интервалот помеѓу инфекцијата и заразноста, тврдат британските научници

Јужноафриканската лекарка која прва се посомнева во новиот сој на коронавирус, д-р Анџелик Коци, тврди дека симптомите на омикрон се благи и дека не...

Новата варијанта закана и за децата: Симптоми на омикрон на кои родителите треба да...

Додека научниците собираат повеќе податоци за суперсојот на коронавирус, еден загрижувачки знак е дека омикрон би можел да ги заразува децата со поголема стапка...

Како изгледа првиот час од животот на бебето?

Шведски научници внимателно следеле 28 бебиња за да воочат низ какви се промени минуваат на самиот почеток од животот. Ова истражување објавено во списанието...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кремаста супа од карфиол

Потребно: 1кг карфиол 60мл маслиново масло 60гр путер 1 гранче мајчина дишица 100гр кромид 4 чешниња лук 500мл павлака 500мл вода Сол Бел бибер...
error: