дома тагови ризик

Ознака: ризик

Гингивитис во бременоста – како да го излечите?

Проблемите со забите во бременоста се многу чести. Заради тоа, во периодот на бременоста од големо значење е  да се води грижа за здравјето на забите и оралната хигиена. Доколку на...

Ова се најопасните работи кои родителите ги прават додека ги капат децата

Клучот на сигурно капење и забава за вашето дете е во тоа да бидете до него. Ова, според педијатарот Томас Фелпс се ненамерни грешки кои родителите ги прават за време на капење...

Стресот и бременоста не одат заедно

С тресот, иако понекогаш може да биде поттик за донесување на конечна одлука, со решавање на некоја ситуација, која без потреба се одолговлекува, за посилен ангажман, делување и слично, главно се гледа...

Пасивното пушење им ги расипува забите на децата

За детскиот кариес се виновни и пушачите, односно димот од цигарите – покажало најновото истражување на научниците од Јапонија. На основ на резултатите до кои дошле по спроведувањето на студијата, објавена...

Примената на антибиотици кај бебињата може да доведе до гојазност

Нови истражувања укажуваат на тоа дека бебињата на кои им се давани антибиотици пред втората година од животот имаат поголема веројатност да станат гојазни подоцна, пренесува Health24. Студијата сугерира дека бебињата кои...

Жените со пореметувања на спиењето предвреме се породуваат

Американско истражување во кое учествувале 2.265 трудни жени кои имале дијагностицирани пореметувања на спиењето како несоница или слип апнеа, покажало дека кај овие жени предвременото породување е почесто. Во предвремено породување се...

Ново истражување: Кој е најризичниот период за бременост

Резултатите од анализа на 150.000 бремености во Канада од 2004 до 2014 година покажале дека сите бремености во блиско временско растојание се ризични. Според авторката на студијата Лаура Шумерс, растојанието меѓу бременостите...

Треба ли за време на бременоста да се намали внесот на кофеин?

Ако во текот на бременоста пиете многу кафе може да се случи бебето да има ниска родилна тежина, што може да доведе до проблеми подоцна во животот. Според некои истражувања, пиењето...

Прекумерната тежина го зголемува ризикот од астма кај децата за 30%

Според резултатите од новата студија, прекумерната тежина во детството е поврзана со уште една болест – астмата. Се смета дека дури 10% од случаите на астма кај децата во САД може...

Бебешките уши никогаш не треба да се чистат

Сигурно сте се запрашале дали ушите на бебето може да ги чистите со стапчиња за уши кои и вие ги користите, а не би смееле. Како тогаш да ги исчистите? Никогаш немојте...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоко колач за 20 минути

Потребно: 5 јајца 230гр брашно 50гр какао 1 прашок за печиво 100мл масло 200мл млеко 1 лажица рум За глазура: 200мл слтака павлака 400гр темно...

НЕВЕРОЈАТНО НАУЧНО ОТКРИТИЕ: Фреквенцијата на мајчиниот глас е иста на сите јазици

Една студија за мајчин јазик и начинот на кој бебињата го усвојуваат, открила дека мајките имаат комплетно посебна боја на гласот кога разговараат со...

Се размислува за примање на трета доза од вакцината против Ковид-19

Додека многу граѓани со нетрпение ја очекуваат првата доза на вакцината Ковид-19, на Запад веќе се водат расправи за вакцинирање со третата доза на...

СИМПТОМИ во бременоста кои не смееш да ги игнорираш

Периодот на бременост за секоја жена е време на големи промени и психички и физички. Повеќето бремености напредуваат без никакви проблеми и повеќето трудници...

Се зголемува бројот на деца алергични на кравјо млеко: Еве ги симптомите

Стапката на деца хоспитализирани поради анафилакса предизвикана од храна се зголемила за 25% од 2006 до 2012 година - од 1,2 на 1,5 на...

Епидемиолог: Ризикот од згрутчување на крвта е многу поголем кај заболените од Ковид-19 отколку...

Опасноста од згрутчување на крвта кај луѓето заболени со Ковид-19 е далеку поголема отколку кај вакцинираните против оваа болест, вели водечкиот словенечки епидемиолог Матеја...

Најмлада жртва на коронавирусот во Србија: Ковид-19 го однесе животот на бебе старо 9...

Бебе од Крагуевац, на кое при раѓање му била дијагностицирана инфекција со коронавирус, починало денеска на Универзитетската детска клиника „Тиршова“. Инфекцијата со коронавирус довела до...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Јајца на детски начин

Потребно: 5 белки 3 жолчки Малку путер Сол Бибер Зачини по вкус Подготовка: Одвојте ги белките од жолчките во посебни садови. Ќе ви бидат потребни...

Д-р Ентони Фаучи очекува скоро сите деца да имаат право на вакцина против Ковид-19...

Д-р Ентони Фаучи, директор на Националниот институт за алергија и инфективни болести, рече дека смета дека децата од буквално секоја возраст би требало да...

ОДГОВОР НА ПРАШАЊЕТО ШТО СИТЕ ГИ ИНТЕРЕСИРА: Колку трае ефикасноста на вакцините

Стручњаците одново истакнуваат дека е важно да се вакцинираат што повеќе луѓе за да се спречи оандемијата, но критичното прашање е – колку трае...

Децата се најголеми консументи: Прекумернaта консумација на додаден шеќер влијае на развојот на мозокот...

Шеќерот повикува од полиците на продавниците за храна, а особено го има во оние производи кои се продаваат за деца. Децата се најголемите консументи на...

Околу 12% од децата со КОВИД-19 завршуваат во болница

Истражување спроведено во САД покажало дека во 2020 околу 12 проценти од американските деца со КОВИД-19 биле згрижени во болница, а една третина од...

КОВИД-19: Бразилскиот сој мутира и станува поопасен

Бразилскиот сој на коронавирус - P1, одговорен за зголемувањето на смртноста од Ковид-19 во оваа латиноамериканска земја, мутира на начин што ќе го овозможи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посна пица

Потребно: 400гр брашно 200мл газирана вода 3 супени лажици растително масло Сол по вкус За полнење: 1 пиперка Шери домати ½ кромид Неколку феферони 4...

Тато, ми фалиш! Како децата ви сигнализираат дека им недостасувате

Истражувањата покажуваат дека татковците играат многу важна улога во животот на децата. Кога татковците се вклучени, тоа има значајно влијание на когнитивниот и социјален...
error: