РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од спанаќ

Педијатрите препорачуваат спанаќот да се воведе во исхраната на бебето, по шестиот месец од животот. Она што е важно е секогаш да се подготвува свеж, обарен или пропржен на малку маслиново масло.

Потребно и подготовка: Саканата количина на спанаќ внимателно исчистете ја, измијте ја и отстранете ги оштетените листови. Гответе го на пареа. Спанаќот е готов кога листовите ќе се намалат и ќе омекнат. Сварениот спанаќ ставете го во блендер или испасирајте го со рачен миксер. Постепено додавајте од млекото (адаптирано) или обична вода, додека не ја добиете саканата густина.

СОВЕТ: Водата во кој се обарувал спанаќот не смее повеќе да се користи. За подготовка на оброкот користете свежа вода.