РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од тиква и просо +6м.

Просото е богато со витамини Б, фософор, калиум, железо и магнезиум. Тоа е одличен извор на железо и лекува анемија кај бебињата.

Потребно:

  • 1 парче тиква (големина 15х15)
  • 1 мала шолја просо

Подготовка: Просото, вечерта пред варење ставете го во вода. Варете го наредниот ден во нова вода околу 20 минути. Тиквата изрендајте ја и динствувајте ја 10 минути. Тиквата и три супени лажици сварено просо, изблендирајте ги со рачен миксер. За подобар вкус, кај поголеми бебиња може да додадете и мала лажичка путер.