РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мусака од печени пиперки

Ручек за целото семејство. Подгответе ја оваа малку поинаква мусака од чиј вкус ќе бидат сите воодушевени.

Потребно:

  • 10 печени пиперки
  • 500гр мелено месо
  • 200гр кисела павлака
  • 4 јајца
  • 50мл масло
  • 1 кромид
  • 150гр ориз
  • Зачини по желба
  • ½ китка магдонос

Подготовка: Исечкајте го кромидот, кусо динствувајте го на масло и додадете го меленото месо, зачините, оризот и магдоносот. Оставете се заедно да се готви 10-15 минути. Испечените пиперки излупете ги и отстранете ги семките. Намасете го огноотпорниот сад или тавчето, наредете ги пиперките, смесата со месото, изматените јајца со павлаката и се така во редови додека не ги потрошите намирниците. На крајот треба да има пиперки и намаз од павлака и јајца. Печете на 220 степени околу 30 минути.