РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мусака од печени пиперки

Се подготвува без претходно похување или пржење, а вкусот не заостанува ниту малку зад традиционалната мусака.

Потребно:

  • 500гр мелено месо
  • 2 кромида (исечкани на тенки кругови)
  • 8 печени пиперки (излупени, без семе)
  • 3 јајца
  • 1 кисела павлака или кисело млеко (200мл)
  • Сол
  • Масло за јадење
  • Малку брашно

Подготовка: На малку масло се динствува кромидот и меленото месо, толку колку да ја промени бојата и стане зрнесто месото. Потоа пиперките се валкаат во брашно. Во посебен сад се мешаат јајцата, солта и павлаката или киселото млеко. Во тавче се реди: ред пиперки, мелено месо, половина од изматените јајца со павлака, па пак ред пиперки и остатокот од јајцата и павлаката. Врз јадењето се наросува сусам по желба. Се пече во загреана рерна, на 200 степени околу половина час.