РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ориз кашичка 8+

Овој рецепт е прилагоден за бебе кое има наполнето осум месеци, но може да послужи и на поголеми деца, секако со додавање зачини кои се прилагодени на возраста.

Потребно:

  • 1 мала шолја ориз
  • 1 помал морков
  • 100гр грашок
  • 1 помал компир
  • 1 лажица маслиново масло
  • Зачини по потреба

Подготовка: Ставете го зеленчукот да се вари во помал сад, во кој ќе додадете една лажица масло. По желба може да ги сварите и без масло. По 10 минути во садот доадете го измиениот ориз и продложете да варите уште 20 минути. Кога ќе биде готово, извадете количина потребна за бебето, а во останата додадете зачини за поголемото дете или за себе. За бебето, сварената мешавина измиксирајте ја со рачен миксер во еднолична смеса и по потреба додадете вода во која се варел оброкот.