РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Овошен десерт +7м.

Секое дете ужива во слаткиот вкус, а ова е десерт кој истовремено содржи природни шеќери и нутриенти и е одличен за здравјето на најмалдите. 

Потребно:

  • 2 јаболки (слатки)
  • 1/4 чаша овес
  • 1/2 сладок компир (средна големина)
  • 1 чаша вода
  • Малку цимет (ако вашето дете е подготвено за зачини во исхраната)

Подготовка: Излупете ги јаболките, исчистете ги од кората и вантершноста и исечкајте ги на мали парчиња. Излупете го и слаткиот компир на мали парчиња. Потоа се заедно, со овесот и водата ставете да се вари на тивок оган, додека компирот и јаболката не почнат да се распаѓаат. Додадете ако е потребно уште вода во текот на варењето, односно ако смесата станува прегуста. Додадете малку цимет. Кога ќе се олади, изгмечете или измиксирајте се заедно до густина подобна за вашето бебе.