РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешки батаци на поинаков начин

Ручек со пилешки батаци секогаш е добра идеја, а подготвени на овој начин со брзина на светлината ќе ги снема од масата.

Потребно:

  • Пилешки батаци
  • 100мл пилешки бујон
  • 2 чешниња лук
  • Сок од два лимона + кората
  • 3 големи компири
  • 1 лажица брашно
  • 2 лажици маслиново масло
  • Мајчина душица
  • Сол
  • Црн бибер

Подготовка: Изрендајте ја кората од лимоните. Исцедете го сокот од двата лимони, додадете ја кората, ситно исечканиот лук, мајчина душица и две лажици масло и се заедно убаво соединете. Извадете ја кожата од пилешките батаци и премачкајте ги си со добиената смеса. Оставете месото да се маринира околу 30 минути во фрижидер. Загрејте малку масло во тавче и испржете го пилешкото од сите страни. Додадете ја преостанатата маринада и брашното, измешајте, додадете го пилешкиот бујон и зачинете со сол и црн бибер. Потоа додадете го излупениот компир исечен на коцки. Покријте и оставете да се готви околу 20 минути. Повремено мешајте сосот да не се залепи и пробајте дали пилешкото и компирите се готови. Јадењето може да го сервирате со прилог салата од сезонски зеленчук. Добар апетит!