НАЈСЛАТКО ЛЕТНО ОВОШЈЕ: Смоквите се преполни со витамини и минерали, а еве зошто треба да ги консумираат бремените жени

Смоквите се најслаткото летно овошје и голем  број трудници копнеат токму за нив.

Смоквите се познати како овошје на боговите, и тие се едно од најслатките плодови. Се одгледуваат уште од античко време, а растат на сончеви и суви места. Тие се богати со природни шеќери, растворливи влакна и минерали како што се калциум, калиум, бакар и магнезиум, како и витамини А, Д, Е и Б. Не постојат забелешки за негативно влијание на смоквите врз бремените жени и нутриционистите препорачуваат нивно умерено консумирање за време на бременоста.

  • Зошто смоквата е добра за трудници

Смоквите се богати со омега 3 масни киселини и фолна киселина, од кои и двете се неопходни за развојот на мозокот на бебето.

Со оглед на тоа што бремените жени често копнеат за одредена, главно слатка храна, смоквите се здрав избор за засладување, бидејќи поради ниското ниво на натриум и високото ниво на калиум, тие го намалуваат шеќерот во крвта и ја намалуваат желбата за храна.

Богати се со калциум, кој на бебињата им е потребен за развој на забите и коските, а позитивно влијае и на коските на мајката.

Смоквите се добри за дигестијата, а особено за превенција на запек бидејќи се богати со влакна и содржат витамин Б6, кој помага во регулирањето на мачнините при бременост.

  • Можни несакани ефекти

Смоквите имаат бројни придобивки за трудниците, доколку се консумираат умерено. Прекумерното консумирање може да има лаксативно дејство, да доведе до грчеви или дијареа, што создава ризик од дехидрација. Прекумерната количина може наеднаш да го зголеми нивото на гликоза во крвта и да го намали крвниот притисок, што предизвикува низа непријатни симптоми како слабост и вртоглавица.

Неколку смокви дневно ќе бидат сосема доволни за засладување и полнење на организмот со важни хранливи материи за растот и развојот на детето. Секогаш е најдобро да се комбинира овошјето со некои протеини како што се јаткастите плодови за да се избегнат скокови и падови на шеќерот во крвта и да се обезбеди подолга ситост.