Ни се заканува ли нов бран: Новите подваријанти на омикрон може да го избегнат имунитетот од минатата инфекција, покажува нова студија

Подваријантите на омикрон BA.4 и BA.5 имаат потенцијал да доведат до нов бран на инфекции, се вели во новата студија на јужноафрикански научници

Две нови подваријанти на омикрон можат да ги избегнат антителата од претходната инфекција доволно добро за да предизвикаат нов бран, но се многу помалку способни да напредуваат во крвта на луѓето вакцинирани против Ковид-19, открија јужноафриканските научници.

Научниците од неколку институции ги испитуваа подваријантите на омикрон BA.4 и BA.5, кои Светската здравствена организација ги додаде на својата листа за мониторинг минатиот месец. Тие зеле примероци на крв од 39 учесници кои претходно биле заразени со омикрон кога првпат се појавил кон крајот на минатата година.

Од 15 вакцинирани, осум ја примиле вакцината Фајзер, седум примиле Џонсон и Џонсон, а 24 не биле вакцинирани, пренесува „Ројтерс“.

„Вакцинираната група покажа околу пет пати поголем капацитет за неутрализација… и би требало да биде подобро заштитена“, се вели во студијата, чиј препринт е објавен во текот на викендот.

Студијата сè уште не поминала стручна рецензија.

Кај невакцинираните примероци, имало речиси осумкратно намалување на производството на антитела кога биле изложени на BA.4 и BA.5, во споредба со оригиналната линија BA.1 на омикрон сојот.

Јужна Африка можеби влегува во петтиот бран на коронавирус порано од очекуваното, изјавија официјални лица и научници подоцна оваа недела, обвинувајќи го континуираниот пораст на инфекциите што се чини дека се поттикнати од подваријантите BA.4 и BA.5 omicron.

Само околу 30 отсто од 60-милионското население на Јужна Африка е целосно вакцинирано.

„BA.4 и BA.5 имаат потенцијал да доведат до нов бран на инфекции“, се вели во студијата.