РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Беби полнети тиквички +8м.

Комбинацијата на ориз и месо, им обезбедува на бебињата, но и на поголемите деца нутритивно богат оброк кој им обезедува доволно енергија за цел ден.

Потребно:

  • 2 помали тиквички
  • 80гр мелено месо
  • 1 морков
  • 2 лажици ориз

Подготовка: Излупете ги тиквичките и издлабете ги. Претходно, изупениот мороков изрендајте го и заедно со месото динствувајте го во малку вода и неколку капки масло. По 6-7 минути додадете го оризот. Оставете кусо да се вари, па тргнете го садот од оган. Потоа со смесата наполете ги тиквичките и вратете ги во садот да продолжат да се готват уште половина час. Ставете вода, но не премногу. Кога јадењето ќе биде готово, во вилушка изгмечете.