РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко во бел сос

Рецепт за вкусен, а брз ручек кој за половина час ќе се најде на трпезата. Со што ќе одлучите да го послужите и комбинирате, дали со ориз, варен зеленчук или салата, оставаме на вас. На здравје!

Потребно:

  • 800гр пилешко бело месо
  • 2 лажици масло
  • 3 лажици мед
  • 1 1/2 лажица соја сос
  • 1 чешне лук
  • 250мл неутрална павлака за готвење
  • Зачини по желба

Подготовка: Пилешкото месо исечете го на коцки. Ставете го да се пржи во тавче на средна температура. Зачинете по желба. Пржете додека не зарумени, околу 3-4 минути. Во одделна чинија измешајте го медот, соја сосот, лукчето рендано и павлаката за готвење. Додадете ја смесата во пилешкото и оставете се заедно на тивко да се готви уште 8-10 минути. Вака подготвеното пилешко месо одлично се комбинира со кусо обарен зеленчук.