РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Полнети тиквички

Идеална комбинација на тиквички, месо и ориз која нутритивно е одлична за децата, но е ручек кој е вистинско уживање за целото семејство.

Потребно:

  • 16 помали тиквици
  • 1кг мелено месо
  • 1 шолја ориз
  • 1 главица кромид
  • 2 лажички мелен црвен пипер
  • 2 лажички сушен зачин
  • 2 лажички сол
  • Половина лажичка бибер

Подготовка: Излупете ги тиквичките, отсранете го горниот дел и издлабете ја средината. Месото добро измесете го со иситнетиот кромид, оризот и зачините и со таа смеса полнете ги тиквичките. Наредете ги тиквичките во тенџере, налејте со вода и сок од домати, поклопете и варете се заедно на тивок оган околу еден час.