РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Стек со шунка и кашкавал

Ова вкусно поховано јадење е одличен ручек во секое време. Пробајте го овој рецепт за телешки стек полнет со шунка и кашкавал.

Потребно:

  • 6 големи телешки стекови (шницли)
  • Лебни трошки
  • Брашно
  • 2 јајца
  • 6 парчиња ајдамер кашкавал
  • 6 парчиња шунка

Подготовка: Убаво истолчете ги шницлите и посолете ги. На секоја ставете по парче шунка и кашкавал и виткајте ги како сарма и по потреба спојте со чепкалки. Вака подготвените шнисли ставете ги во брашно, па во јајца и презла. Се пржат на врело масло или маст на умерена температура додека не добијат убава златно-кафеава боја. Послужете со компири и салата. Добар апетит!