РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здрави зелени палачинки

Ова е здрав рецепт, кој претставува идеален предлог за појадок или вечера за децата, но и јадење во кое ќе ужива целото семејство.

Потребно:

  • 2 јајца
  • 100гр урда (свежо сирење)
  • 2 лажици маслиново масло
  • 90гр интегрално брашно
  • 50мл вода
  • Половина прашок за печиво
  • 2 шолји свеж спанаќ

За прелив:

  • 120гр димен лосос или мисиркина шунка
  • 150гр урда (свежо сирење или павлака)

Подготовка:Свежиот спанаќ кратко сварете го, а потоа иситнете го со помош на рачен миксер или блендер. Сите состојки за палачниките соединете ги, за да се добие хомогена маса. Загрејте тавче со малку масло и испржете ги палачините, а потоа наполнете ги со предложениот прелив.