РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Необична мусака

Мусаката е една од едноставните, брзи и вкусни рецепти која често се наоѓа на менито на секое семејство. Пробајте да ја подготвите на малку поинаков начин по овој необичен рецепт.

Потребно:

  • 2 готови плескавици
  • 100гр кашкавал (листови)
  • 200гр кисела павлака
  • 200мл млеко или јогурт
  • 2 тиквици
  • 1 морков
  • 3 јајца
  • Масло
  • Сол
  • Малку презла и брашно

Подготовка: Тиквиците излупете ги и исечете ги на подебели листови и посолете ги. Оставете да отстојат 20 минути, па исцедете ја течноста. Похувајте ги во брашно, јајце и презла и испржете ги. Во јајцата кои ви останале додадете уште едно јајце, павлаката и млекото или јогуртот. Измешајте убаво. Тавчето во кое ќе ја печете муската намастете го, на дното ставете ред тиквици, па премачкајте со смесата од павлака и јајца. Ставете една плескавица, па кашкавал и тиквици. Потоа премачкајте пак со павлаката, па повторно ред плескавица, па тиквици. Завршете со тиквици и прелијте со павлака смесата. Печете на 200 степени околу еден час.