РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тестенини со тиквица +8м.

Тиквичките може да ги подготвувате на пареа или да ги сварите во вода. Истовремено тиквиците може и да ги динствувате со друг зеленчук.

Потребно:

  • 2-3 тиквици
  • Тестенини
  • Маслиново масло
  • Сирење

Подготовка: Сварете ги или на пареа гответе ги тиквиците додека не омекнат. Подгответе ја тестенината по упатството на пакувањето (најдобро е да изберете поситни тестенини како оние за супа). Додадете ги тиквиците во сварените тестенини и прелијте ги со малку маслиново масло и изрендајте врз нив сирење. Може да наросите и свеж босилек, ако тоа одговара на вкусот на вашето бебе.