дома тагови кашичка

Ознака: кашичка

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од цвекло, телешко и компир

Потребно: 40 гр телешко месо Половина цвекло (помала големина) Компир Подготовка: Месото исечете го на помали парчиња, ставете го во тенџере и прелијте со вода. Кога водата ќе зоврие, соберете ја создадената...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилав со бело месо, грашок и целер

Потребно: Бело пилешко месо Еден излупен свеж домат (може и домашен сок од домати) Половина помал целер Грашок Ориз Подготовка: Во малку вода ставете да се варат четвртина од белото месо исечкано на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од тиква, карфиол и кељ

Потребно: Тиква Карфиол Кељ Неколку капки маслиново масло Подготовка: Измијте ги и исечкајте ги состојките. На тиквата отстранете ја кората, а на од кељот отстранете ги здебелните делови од листовите. Ставете го...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од батат и морков

Потребно: Еден помал морков Еден помал батат компир (сладок компир) Неколку капки маслиново масло 2 децилитри вода Подготовка: Во два децилитри вода ставете да се варат бататот и морковот, исечкани на коцки....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од суви сливи и јаболка

Потребно: Четири јаболки 10 суви сливи Подготовка: Јаболките измијте ги, исчистете ги и исечете ги на коцки. Ставете ги јаболките и сливите во тенџере и налејте врз нив вода. Поклопете и ставете...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од спанаќ

Потребно и подготовка: Саканата количина на спанаќ внимателно исчистете ја, измијте ја и отстранете ги оштетените листови. Гответе го на пареа. Спанаќот е готов кога листовите ќе се намалат и ќе...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од елда и овошје

Потребно и подготовка: Сомелете ја елдата во прав или користете веќе измелена елда, а овошјето за кое ќе се одлучите да го користите во овој оброк, излупете го, исчистете го од семки...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од спанаќ и банана

 Потребно: Една средна или голема банана (излупена и исечена на половина) Две до три шолји млад спанаќ Подготовка: Ставете 2,5 сантиметри вода во тенџере и почекајте да проврие. Спанаќот ставете го во метална...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од јаболко со цимет и оризови снегулки

Циметот е познат по тоа што е богат со калциум и со железо, а одлично се комбинира со јаболки, кои се богати со витамин Ц и антиоксиданти. Потребно: Една јаболка 200 мл...

Најнови вести

70 проценти од пациентите инфицирани со омикрон немаат проблеми со дишењето

Стравувајќи од брзината со која се шири новата варијанта на коронавирус, надеж будат податоците од јужноафриканската престолнина Преторија, кои покажуваат дека 70 отсто од...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко со моцарела и спанаќ

Потребно: 4 парчиња пилешки стек 400гр моцарела 300гр спанаќ 2 чешниња лук 200гр печурки 200мл павлака за готвење Подготовка: Секое парче пилешки стек засечете го...

КАКО ДА ГО ОБЛЕЧЕТЕ БЕБЕТО ВО ЗИМА, А ДА НЕ НАСТИНЕ: Ако користите автомобил,...

Како доаѓа зимата, а надвор станува се постудено, потребно е и децата доволно да се затоплат за да може да престојуваат надвор. Малите деца...

КАЈ ДЕЦАТА ЗАРАЗЕНИ СО ОМИКРОН ВАРИЈАНТАТА СЕ ЈАВУВА ЕДЕН НЕОБИЧЕН СИМПТОМ: Никогаш не би...

Родителите треба да бидат свесни за “необичен осип“ кој е поврзан со случаевите на новиот сој омикрон КОВИД кај децата, вели лекарот по општа...

М-р Марина Крстиќ: Перфекционизмот кај надарените во комбинација со емоционалниот интензитет, води многу надарени...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор и рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани   СОЦИО-ЕМОЦИОНАЛНИ ПРОБЛЕМИ КАЈ НАДАРЕНИТЕ И ТАЛЕНТИРАНИТЕ Социо-емоционалниот развој трае во текот на целиот живот...

ВАШИОТ ТИНЕЈЏЕР ПОСТОЈАНО СЕ ЖАЛИ НА ГЛАВОБОЛКА? Кога се работи само за дехидрираност, а...

Главоболките, за жал, се составен дел од животот поради чие појавување ретко се загрижуваме. Сепак, понекогаш може да предупредуваат и на сериозни проблеми. “Причините може...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашни бисквити во празнично руво

Потребно: 100 мл маслиново масло 200 гр пченкарно или брашно од елда Една банана Половина јаболка Подготовка:  Јаболката и бананата иситнете до форма на каша,...

КАКО ЈАПОНЦИТЕ ГИ УЧАТ ДЕЦАТА ЗДРАВО ДА СЕ ХРАНАТ: Тие откриваат 5 совети и...

Веројатно сте слушнале дека децата во Јапонија се многу добри и воспитани. Начините на воспитување и учење на детето на вистински вредности и убаво...

ШЕСТ КЛУЧНИ СОВЕТИ: Како можете да ја избегнете болеста КОВИД-19?

Новата варијанта на вирусот – омикрон, претставува закана, па и понатаму е важно да се преземат сите можни мерки за да се заштитиме. Еве...

Омикрон може да го скрати интервалот помеѓу инфекцијата и заразноста, тврдат британските научници

Јужноафриканската лекарка која прва се посомнева во новиот сој на коронавирус, д-р Анџелик Коци, тврди дека симптомите на омикрон се благи и дека не...

Новата варијанта закана и за децата: Симптоми на омикрон на кои родителите треба да...

Додека научниците собираат повеќе податоци за суперсојот на коронавирус, еден загрижувачки знак е дека омикрон би можел да ги заразува децата со поголема стапка...

Како изгледа првиот час од животот на бебето?

Шведски научници внимателно следеле 28 бебиња за да воочат низ какви се промени минуваат на самиот почеток од животот. Ова истражување објавено во списанието...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кремаста супа од карфиол

Потребно: 1кг карфиол 60мл маслиново масло 60гр путер 1 гранче мајчина дишица 100гр кромид 4 чешниња лук 500мл павлака 500мл вода Сол Бел бибер...

5 тајни на децата кои никогаш не се болни

Познавате ли и вие некое дете, на пријатели, роднини или на соседи кое никогаш не е болно? Знаат ли неговите родители нешто што вие...

ИСТРАЖУВАЊЕ: Блага до умерена форма на КОВИД-19 се чини дека не влијае на мозокот...

Научниците предводени од Софија Стоеклејн од Универзитетот Лудвиг Максимилијан во Минхен користеле магнетна резонанца за да проучат 33 бремени жени со блага или умерена...
error: